Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Liga Narodów - organizacja, wady, działanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ligą Narodów nazywa się międzynarodową organizację działającą od 1920 do 1946 roku. Uważa się ją za poprzedniczkę Organizacji Narodów Zjednoczonych. Sam pomysł utworzenia takiej organizacji pojawił się jako 14 punkt programu pokojowego amerykańskiego prezydenta Theodora Wodorowa Wilsona. Zakończenie wojny pozwoliło częściowo na realizację tej idei.

Utworzenie statutu Ligii wiąże się dokumentem traktatu wersalskiego, do którego został on włączony i ratyfikowany dnia 10 stycznia 1920 roku. Siedzibą utworzonej organizacji została Genewa. Głównym celem, zgodnie z wcześniejszym postulatem prezydenta USA, było utrzymanie powszechnego pokoju na świecie. Miało to teoretycznie ustrzec ludzkość przed konfliktem podobnym I wojnie światowej. Niestety, późniejsze wydarzenia pokazały, że było błędne mniemanie.

Organizacja związana była z podziałem na trzy najważniejsze elementy. Podstawowym, naczelnym organem składowym była Rada, czyli cztery państwa mające charakter stały - Wielka Brytania, Francja, Włochy oraz Japonia. Oprócz tego było jeszcze czterech kolejnych członków, ci jednak mieli status niestałych i obierało ich Zgromadzenie na trzyletnią kadencję. Do zadań Rady należało przygotowywanie projektów, które następnie...

Podobne wypracowania