Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Znaczenie chrześcijaństwa w cywilizacjach średniowiecznej Europy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wczesne średniowiecze było epoką walki o podział wpływów w rodzącej się Europie. Chrystianizacja pogan, często prowadzona ogniem i mieczem, stała się powszechnym zjawiskiem. By uniknąć agresji ze strony sąsiadów, wielu władców przyjmowało chrzest (np. Mieszko I) w imieniu swojego narodu. By udowodnić, że nie był to czczy gest polityczny (choć, zazwyczaj, był - jednak polityka jest sztuką stwarzania i utrzymywania pozorów), chrześcijańscy neofici fundowali opactwa i kościoły, zabiegali o ustanawianie biskupstw i wspomagali szerzenie i umacnianie wiary.

Teoretycznie, wszyscy ochrzczeni władcy byli sobie równi, co stwarzało nadzieję na rozwijanie dobrych stosunków i zachowanie pokoju. I rzeczywiście, jedność trwała, póki nie zabrakło pogan do nawracania (i łupów do zdobycia) lub póki owi poganie nie okazali się godnym przeciwnikiem (jak muzułmanie w czasie krucjat). Z czasem jednak także między chrześcijan wkradły się niesnaski, które zrodziły konflikty. Kościół starał się szybko tłumić niepokoje, jednak i on musiał zmierzyć się z własnymi problemami. Upadek obyczajów duchowieństwa, wkradające się rozprężenie i pogoń za korzyściami materialnymi uczyniły ze świętej instytucji gracza politycznego....

Podobne wypracowania