Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Państwo Franków - rozwój terytorialny państwa frankijskiego za rządów Karola Wielkiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Karol Wielki zaliczany jest do grona najwybitniejszych europejskich władców w historii, jako twórca potęgi państwa frankijskiego - król, który położył podwaliny pod przyszły średniowieczny model państwa i sprawowania władzy oraz wybitny organizator, reformator i mecenas sztuki. Jedna oprócz wielu sukcesów w polityce wewnętrznej, Karol Wielki podczas swojego panowania dał się poznać także jako nieustraszony i konsekwentny zdobywca.

Niemal całe panowanie starszego z synów Pepina Krótkiego upłynęło pod znakiem podbojów sąsiednich terytoriów. Pierwszym sukcesem agresywnej polityki zagranicznej Karola Wielkiego było podporządkowanie sobie zbuntowanej Akwitanii. Szybka, przeprowadzona jeszcze przy współudziale swojego brata - Karlomana, akcja pacyfikacyjna nie zapobiegła jednak odradzaniu się tendencji odśrodkowych tej południowo-zachodniej prowincji. Wobec tego faktu, Karol Wielki zgodził się na ugodę z Akwitańczykami - na jej mocy w roku 781 utworzył autonomiczne królestwo Akwitanii, gdzie władcą został jego syn, Ludwik. Odwrotną strategię, polegającą na bezwzględnym podporządkowaniu siłą, zastosował król wobec niepokornej Bawarii, oddając ją w zarząd frankijskim grafom. Nieosiągalnym...

Podobne wypracowania