Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Plan Balcerowicza - założenia planu Leszka Balcerowicza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Plan Balcerowicza to jeden z głównych celów rządu Mazowieckiego. Miał on służyć uratowaniu rozkładającej się gospodarki. Skala problemów przed którymi stanął rząd była ogromna. Odziedziczono bowiem najgorszą sytuację po rządach socjalistycznych.

Szalejąca hiperinflacja i prawdziwa monopolizacja okazały się zgubne dla Polski, uwłaszczenie majątku państwowego przez partyjne władze było niesamowitą zmorą przez niejasne stosunki własnościowe. Istotnym elementem był brak wiarygodnych parametrów działania w postaci kursu pieniądza, cen, płac, stawek podatkowych i ceł. Jesienią 1989 r. kurs dolara miał dosyć duże wahania, które związane były z niepewności co do powodzenia zamierzonych reform, jak wiadomo ówczesny polski rynek był dosyć niestabilny, a zmiana ustroju poprzez gwałtowne przemiany burzyła nadzieje na pozytywne zakończenie zmian.

Jednocześnie trwały przygotowania do reformy. Pod koniec 1989 r. Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaakceptował polski list intencyjny, opisujący zamierzenia reformatorskie rządu. Dzięki temu Polska otrzymała zapowiedź uruchomienia ponad 700 mln dolarów kredytu MFW oraz 1,5 mld dolarów z Banku Światowego. W ramach zniwelowania inflacji od 1 stycznie 1990 r. wprowadzono...

Podobne wypracowania