Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Poezja tyrtejskia - tyrteizm - charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Poezja tyrtejska ( tyrteizm) to nurt w pisarstwie, który swoją nazwę zyskał od imienia sławnego poety greckiego, Tyrteusza.

Charakterystyczne dla utworów, dla których inspiracja stała się twórczość Tyrteusza, są poruszane w nich problemy patriotyczne albo też polityczne. Poeci często opisywali bitwy, wojny lub sytuacje, w których człowiek z dumnie podniesiona głową powinien stanąć do walki. Nawoływali do jawnej, otwartej obrony własnej ojczyzny, do odwagi i męstwa. Poezja tyrtejska przedstawia bohatera, który nie boi się śmierci, ponieważ oddanie życia za kraj to dla niego największy zaszczyt. Zgodnie z tradycją greckich utworów nurt ten miał zagrzewać do walki, zachęcać do powstania, ale także dodawać nadziei wątpiącym.

Tyrteizm stał się niezwykle popularny w okresie polskiego romantyzmu. Oznaczał on wówczas nie tylko specyficzny styl i tematykę utworów, ale także postawę życiową. Najbardziej widoczne przejawy tyrtezimu widać w twórczości Adama Mickiewicza. „Reduta Ordona” to wspaniały utwór, przedstawiający heroiczną walkę z Rosjanami i obronę Warszawy. Poeta ukazuje Ordona, tytułowego bohatera, który nie chce oddać wrogowi amunicji, dlatego też wysadza się wraz z nią...

Podobne wypracowania