Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Kochanowski „Serce roście patrząc na te czasy...” - interpretacja i analiza pieśni

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Serce roście patrząc na te czasy...” to pieśń pochodząca z pierwszego zbioru pieśni Jana Kochanowskiego. Jest to utwór łączący zachwyt nad pięknem wiosennej przyrody z filozoficzną refleksją dotyczącą ludzkiego życia. Podmiotem lirycznym jest bliżej nieokreślona osoba, przyglądająca się zmianom w przyrodzie, zachodzącym wraz z nastaniem wiosny. Wypowiedź osoby mówiącej jest skierowana do szerszego grona odbiorców, zwraca się ona do swych słuchaczy w liczbie mnogiej.

Utwór rozpoczyna się okrzykiem zachwytu: „Serce roście patrząc na te czasy!”. Jest to wyraz podziwu i radości zarazem. Serce od takiego widoku po prostu rośnie. Pierwsza część utworu poświęcona jest właśnie przedstawieniu tej niezwykłej przemiany, jaka dokonuje się w przyrodzie. Uśpiona w czasie zimy natura, wraz z nadejściem wiosny, rozpoczyna nowe życie. Pierwsza strofa przedstawia krajobraz takim, jakim był do niedawna („mało przedtem”). Świat pokryty był warstwą śniegu („wyżej łokcia”) i skuty lodem, tak że wozy mogły przejeżdżać przez rzeki. Lasy były gołe, drzewa potraciły liście, a więc całość przedstawiała się raczej ponuro.

Kolejne dwie strofy przynoszą opis chwili bieżącej, a więc pory wiosennej. Krajobraz tętni radością....

Podobne wypracowania