Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Milan Kundera - biografia, życiorys

Milan Kundera jest eseistą i pisarzem znanym szerokim kręgom czytelników. Kundera urodził się w 1929 roku w Brnie (na terenie Czech) w rodzinie inteligenckiej. Od wczesnego dzieciństwa był związany ze sztuką – jego ojciec był dyrektorem Akademii Muzycznej. Milan poszedł w ślady ojca – studiował muzykologię, a potem literaturę na Uniwersytecie Karola w Pradze. Jest jednym z najbardziej znanych czeskich pisarzy.

Poglądy polityczne pisarza ewoluowały, początkowo identyfikował się z ideologią marksistowską, był członkiem Czeskiej Partii Komunistycznej. Po kilku latach został usunięty z partii za działalność niezgodną z jej założeniami.

Doświadczenia polityczne Milana Kundery skłoniły go do zawarcia swoich przemyśleń na łamach powieści. Pisarz debiutował dziełem „Żart”, które jest komentarzem życia w ówczesnej Czechosłowacji. Posługując się komunistyczną ideologią, Kundera stworzył powieść nie tylko o rzeczywistości, ale także o duchowości, metafizyce, sztuce i miłości.

Najwybitniejszym dziełem Kundery jest „Nieznośna lekkość bytu”, wydana w 1984 roku. Pod pretekstem opowiedzenia historii pewnego małżeństwa, pisarz podejmuje bardzo wiele wątków historycznych i filozoficznych. Powieść jest dziełem wielopłaszczyznowym, pochodzą z niej takie sentencje jak „kochać kogoś z litości to znaczy nie kochać go naprawdę” albo „zdrada oznacza opuszczenie szeregu, aby pójść w nieznane”. Wskazując inne książki tego pisarza, należy wymienić tytuły takie jak „Życie jest gdzie indziej”, „Śmieszne miłości” czy „Księgę śmiechu i zapomnienia”. 

Milan Kundera jest uważany za jednego z najwybitniejszych czeskich pisarzy, jednak obecnie tworzy w języku francuskim. Przeniósł się do Francji w 1975 roku, kiedy jego debiutancka powieść została bardzo negatywnie oceniona przez komunistyczne władze Czech. Chociaż w jego dziełach znajduje się wiele elementów powiązanych z polityką, sam Kundera nie jest identyfikowany jako pisarz polityczny, albowiem tematyka polityczna pojawia się w jego dziełach jedynie jako pretekst do pokazania relacji międzyludzkich i filozoficznych zagadnień.

Podobne wypracowania do Milan Kundera - biografia, życiorys