Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Juliusz Słowacki „Grób Agamemnona” - jako utwór o roli poety

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Niech fantastycznie lutnia nastrojona / Wtóruje myśli posępnej i ciemnej, / Bom oto wstąpił w grób Agamemnona / I siedzę cichy w kopule podziemnej...” - tak zaczyna się wiersz Słowackiego, mówiący o jego wizycie w starożytnym grobowcu. Od pierwszych słów wiadomo, że będzie to poetycki zapis odczuć raczej, niż doświadczeń. Poeta wchodzi z „nastrojoną lutnią”, a więc gotów do poetyckiej improwizacji. Jego nastawienie nie jest postawą ciekawego turysty, ale natchnionego poety, szukającego ulotnych wrażeń raczej niż historycznych faktów.

Jak wykazały późniejsze badania, miejsce, do którego dotarł Słowacki, nie jest grobowcem króla Agamemnona, ale dla utworu poetyckiego nie ma to znaczenia. Poeta wchodzi w to historyczne miejsce w przekonaniu, że obcuje z prochami Homeryckiego bohatera. Agamemnon to postać znana przede wszystkim z historii wojny trojańskiej, opisanej przez Homera w „Iliadzie”. Potężny król stał na czele zjednoczonych sił Greckich w walce przeciwko Trojanom. Wydarzenia, które miały miejsce tysiące lat temu (Homer żył w VIII wieku p.n.e.), do dziś pozostają żywe w świadomości Europejczyków. A wszystko to za sprawą poezji. Polski poeta, rozmyślając...

Podobne wypracowania