Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adaś Niezgódka - charakterystyka. Jan Brzechwa „Akademia Pana Kleksa”

Adaś Niezgódka to bohater, z którym poznajemy Akademię Pana Kleksa oraz jej bardzo  barwnego i zagadkowego właściciela. Mając dwanaście lat, trafił onw to dziwne miejsce, ponieważ wcześniej w życiu nic mu się nie udawało. Wszystko leciało mu z rąk, nie odrabiał lekcji, najogólniej mówiąc był bardzo niezdarny.

To niewysoki, szczupły chłopiec o rudych włosach. Ubiera się podobnie jak inni uczniowie - w mundurek w kolorach białym i granatowym. Adaś prowadzi pamiętnik, w którym opisuje życie w tej bardzo nietypowej szkole.

Nasz bohater jest bardzo bystrym chłopcem. Pomimo, iż przebywa w akademii krócej niż inni uczniowie, niesamowicie szybko zdobywa zaufanie Ambrożego Kleksa i zostaje jego pomocnikiem w kuchni, a także podczas ożywiania Alojzego. Jest wnikliwym obserwatorem, stara się poznać sekrety Pana Kleksa. Zastanawia się nawet nad tym, kim jest jego nauczyciel i podczas nauki kleksografii wpadł na taki pomysł: „myślę, że sam pan Kleks powstał z takiego właśnie rozgniecionego atramentowego kleksa i dlatego tak się nazywa”, szpak Mateusz odpowiedział mu, że po ich nauczycielu można spodziewać się wszystkiego.

Adaś jest także bardzo pomocny. Kiedy ulubiony ptak Pana Kleksa opowiedział mu swoją historię, chłopiec rozpoczął poszukiwania guzika, który mógłby przywrócić Mateuszowi dawną postać. Był tak zaangażowany w pomoc szpakowi, że podczas wyjść poza teren akademii obcinał guziki przypadkowym przechodniom.

Adaś Niezgódka to postać niesamowicie sympatyczna. Jednak niewątpliwie pozostaje on trochę w cieniu swojego ekscentrycznego nauczyciela. Chociaż to właśnie on odkrywa wiele sekretów Pana Kleksa, a także jako jedyny z uczniów wznosi się w powietrze i odwiedza psi raj.

Podobne wypracowania do Adaś Niezgódka - charakterystyka. Jan Brzechwa „Akademia Pana Kleksa”