Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Zagajewski „Jechać do Lwowa” - recenzja tomiku

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W 1985 roku w Londynie nakładem oficyny „Aneks” ukazało się wydawnictwo „Jechać do Lwowa”, zawierające wiersze Adama Zagajewskiego na temat mitycznego „raju utraconego”, opatrzone znakomitym komentarzem w postaci ilustracji Józefa Czapskiego. Jego treść doczekała się wielu wznowień i przedruków - ostatni datuje się na 2009 rok.

Cały zbiór tekstów został osnuty wokół „organizmu” Lwowa jako sielankowego miasta o bardzo swojskim, polsko-ukraińskim charakterze, zbudowanego z wielokulturowości, tolerancji i bogatej kultury. Bardzo ważnym aspektem interpretacyjnym dla tego cyklu jest jednak fakt, iż autor cyklu opuścił Lwów jako kilkumiesięczne niemowlę, kiedy zaś tworzył wiersze - pierwsza od czasu przymusowej repatriacji całej rodziny wizyta poety w tym  miejscu była dopiero przed nim. Zadziwiająco dokładne opisy nastroju, architektury i krajobrazu tego miasta zawdzięczamy wypełniającym niemal każdy dzień w jego domu rodzinnym opowieściom rodziców i dziadków, którzy nigdy nie pogodzili się z utratą swojej małej ojczyzny i przez lata tworzyli swego rodzaju zbiór legend, domową mitologię „raju utraconego”.

Tytułowy dla całego zbioru wiersz...

Podobne wypracowania