Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Cechy powieści młodopolskiej - przedstaw w kontekście utworu „Ludzie bezdomni” Stefana Żeromskiego i wybranych powieści tego okresu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wydana w 1900 r. powieść Stefana Żeromskiego pt.: „Ludzie bezdomni” wniosła nowe tchnienie w świat literatury, stając w opozycji do tradycji pisarskiej pozytywizmu. W wypracowaniu tym postaram się wyróżnić młodopolskie cechy tego dzieła.

Szybko rzuca się w oczy odmienny sposób rozwoju fabuły. Dawny ciąg chronologiczny zastąpiła tzw. „kompozycja albumowa”, w myśl której poznajemy bohaterów przez wydarzenia nie następujące bezpośrednio po sobie. Między epizodem paryskim a warszawskim jest rok przerwy, przemilczany przez autora. Znaczącym faktem jest także częste pojawianie się narracji pierwszoosobowej. Dzięki temu czytelnik może lepiej zrozumieć sposób patrzenia na świat przez bohatera. Na pewno pozwala to pełniej zrozumieć jego motywy, niż chłodna narracja trzecioosobowa. Podobnie wygląda sytuacja w „Chłopach” Reymonta, gdzie narrator, mimo że nie mówi w pierwszej osobie, oddaje wszystkie wydarzenia z wielkim natężeniem emocjonalnym.

Kolejnym novum, charakterystycznym dla epoki Młodej Polski, występującym w powieści Żeromskiego jest silna indywidualizacja języka bohaterów. Wpływa na to wzbogacenie tej warstwy w całym utworze. Ludzie biedni posługują się prostym i potocznym językiem,...

Podobne wypracowania