Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Twórczość Edwarda Stachury - opracowanie - Edward Stachura i poezja - cechy twórczości

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Edward Stachura jest jednym z najbardziej charakterystycznych współczesnych polskich artystów. Niepokorny buntownik, komiwojażer, pisarz, eseista, gitarzysta, poeta przeklęty, podróżnik, jeden z wiodących artystów uprawiających poezję śpiewaną – wyliczanie twarzy, które zaprezentował publiczności Stachura, nie ma końca.

Stachura urodził się w 1937 roku we Francji. W wieku dziewiętnastu lat debiutował na łamach czasopisma „Kontrasty”. Występował także w klubie „Hybrydy” oraz w Klubie Twórczym Młodych w Warszawie. To w czasach sudeckich Edward Stachura wykreował swój wizerunek, któremu pozostał wierny przez całe życie, aż do tragicznej samobójczej śmierci w 1979 roku.

Do czasów współczesnych popularność Stachury nie zmniejsza się. Poeta jest rozpoznawalny i kojarzony z postacią młodzieńca w dżinsowej kurtce z gitarą, piszącego wiersze o tematyce miłosnej czy obyczajowej, zawsze otoczonego wianuszkiem uwielbiających go kobiet. Stachura sam wykonywał swoje wiersze i piosenki, uprawiał tak zwaną poezję śpiewaną. Jego twórczość poetycką i prozatorską charakteryzuje nowatorski styl i język.

Liczne podróże Stachury znalazły swoje odzwierciedlenie...

Podobne wypracowania