Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Antoni Słonimski - biografia, życiorys

Antoni Słonimski pochodził z żydowskiej rodziny. Urodził się w 1895 roku mając doskonałe predyspozycje do stania się uznanym literatem. Jego przodkowie także zajmowali się szeroko pojętą kulturą: zarówno pradziadek, dziadek, jak i ojciec byli wybitnymi ludźmi, choć każdy z nich na innym polu; najstarszy z nich był naukowcem, dziadek Słonimskiego to zasłużony matematyk, ojciec natomiast był znanym lekarzem.

Słonimski, znany głównie jako literat, początki swojej kariery wiązał raczej ze sztukami plastycznymi. Dostał się na warszawską Akademię Sztuk Pięknych, w której studiował z wieloma sukcesami. Równolegle jednak zajmował się twórczością literacką drukując w rozmaitych gazetach (m.in. „Pro Arte” czy „Sowizdrzał”) zarówno swoje prace plastyczne, jak i wiersze. Twórczość literacka pochłaniała przyszłego autora „Wieku klęski” coraz bardziej. W końcu zarzucił swoje zamiłowania plastyczne na rzecz poświęcenia się literaturze. W 1918 roku założył razem z Julianem Tuwimem oraz Janem Lechoniem kawiarnię „Pod Pikadorem”, która od tej pory stać się miała siedzibą nowego ugrupowania literackiego, a mianowicie – „Skamandra”.

Obok grupy poetyckiej powstało...

Podobne wypracowania