Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan Żeromski - charakterystyka twórczości

Stefan Żeromski (ur. 1864 r., zm. 1925 r.) to słynny polski prozaik, dramatopisarz i publicysta . W długoletniej karierze pisarskiej używał różnych pseudonimów: Maurycy Zych, Stefan Iksmoreż, Józef Katerla.

Urodzony w Strawczynie. W 1874 rozpoczął naukę w kieleckim Gimnazjum Miejskim, następnie w Instytucie Weterynarii w Warszawie (Żeromski nie zdał egzaminu maturalnego ze względu na zły stan zdrowia, lecz uczelnia ta nie wymagała tego dokumentu). Pracował początkowo jako guwerner, następnie zatrudnił się w uzdrowisku w Nałęczowie, które stało się wzorem dla Cisów z „Ludzi bezdomnych”. Pracował również jako pomocnik bibliotekarza w  Muzeum Narodowym Polskim w Rapperswilu. Styczność z eksponatami owego muzeum (głównie dotyczącymi emigracji popowstaniowej) dodatkowo poruszyła jego zainteresowanie tematyką patriotyczno-społeczną, czego wyrazem jest wiele z jego utworów, poruszających tę problematykę.  Żeromski bardzo wiele podróżował, obserwując życie wszystkich klas społecznych i krystalizując własne poglądy polityczne i społeczne, mające swoje odzwierciedlenie w jego działalności artystycznej.

Twórczość Żeromskiego posiada niezwykle silne zabarwienie emocjonalne. Niemożliwym...

Podobne wypracowania