Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Konopnicka „Wolny najmita” - opracowanie utworu

„Wolny najmita” to utwór, w którym Maria Konopnicka porusza charakterystyczny dla siebie temat sytuacji polskich chłopów pod zaborami. Możemy jednak domyślać się, że bezpośrednim powodem napisania utworu była sytuacja chłopów po wydaniu carskiej ustawy uwłaszczającej mieszkańców wsi. Miało to miejsce po powstaniu styczniowym w 1864 roku i związane było z próbami uzyskania poparcia chłopów dla jednej ze stron.

Wcześniej chłopi byli „przywiązani do ziemi”. Oznaczało to, że musieli w pierwszej kolejności oddawać plony swojemu panu. To pan mógł decydować o życiu chłopów. Bez jego pozwolenia nie można było opuszczać wsi, a co więcej – chłop podlegał bezwzględnej jurysdykcji swojego pana.

Sytuacja zmieniła się wraz z wydaniem edyktu carskiego, dzięki czemu chłopi mogli swobodnie przemieszczać się po kraju, uprawiać swoją ziemię na własny rachunek (choć w związku z tym musieli płacić podatki). Wiązało się to także z brakiem jakiejkolwiek ochrony ze strony pana. Utwór „Wolny najmita” traktuje właśnie o zgubnych skutkach reformy.

Wiersz ten wpisuje się w cykl „Obrazków” Marii Konopnickiej. Były to utwory z pogranicza liryki i epik. Tytuł...

Podobne wypracowania