Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw przemijania - opracowanie na podstawie utworu „Daremne żale” Adama Asnyka i innych dzieł literackich

Motyw przemijania w najrozmaitszych formach towarzyszył literaturze od jej zarania. W twórczości starożytnej nieustannie przypominano o krótkości ludzkiego życia, w świetle której człowiek powinien każdego dnia zabiegać o swoją chwałę i dobrą pamięć potomnych. W Biblii, zwłaszcza w księgach Starego Testamentu, aspekt przemijalności wiązał się głównie z motywem marności wszystkiego, co ziemskie w stosunku do życia wiecznego, które w swojej niezmienności pozostanie na zawsze doskonałe.

W średniowieczu temat przemijalności wiązał się z motywem „vanitas” - konstatacji, iż wszystko, co ziemskie, jest marnością ze względu na swój ulotny charakter. Jednym z najsłynniejszych utworów literatury światowej poruszających taką problematykę, jest „Wielki Testament” Francoisa Villona, wymieniający zjawiska i osoby, które wczoraj uważane były za wielkie, a dziś są nicością, zupełnie jak „niegdysiejsze śniegi”.

Na niwie polskiej literatury okresu odrodzenia najbardziej symptomatycznym utworem poruszającym temat przemijania jest wiersz Daniela Naborowskiego „Krótkość żywota”, który poprzez zastosowanie litotyzacji sprowadza długość ludzkiej egzystencji do szeregu...

Podobne wypracowania