Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Chłopi” Władysława Reymonta jako powieść młodopolska - rozwiń temat

Dzieło Władysława Reymonta pt.: ,,Chłopi” w pełni wpisuje się nurt prozy modernistycznej. Młoda Polska była epoką specyficzną, rządzącą się własnymi prawami, mającą swoistą filozofię i światopogląd. Lata 1891-1918 obfitują w szereg szalenie interesujących zjawisk literackich. W dziele noblisty znajdziemy oddźwięk większości kierunków artystycznych rozwijających się w tym czasie.

Po pierwsze, ,,Chłopi” noszą cechy powieści realistycznej. Ów realizm przejawia się w panoramicznym, wieloaspektowym przedstawieniu życia wsi XIX-wiecznej. Reymont z olbrzymią dbałością o realia odmalowuje obyczaje społeczne, obrzędy, święta liturgiczne, prace na polu, czy zwykłe, codzienne, na pozór błahe, ludzkie sprawy i zmagania z życiem. Poza tym, sposób kreowania postaci, obdarzanie ich indywidualnymi cechami i przywarami czy specyficznym językiem sprawia, że są one bardzo realne a ich istnienie prawdopodobne.

W utworze znajdziemy również wiele elementów naturalistycznych. Działania bohaterów są zdeterminowane przez popęd płciowy, a biologizm bardzo często jest czynnikiem motywującym działania postaci. Tak jest w przypadku Jagny, która jako ,,dziecko natury” wyzbywa się wszelkich moralnych skrupułów i...

Podobne wypracowania