Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Łukasz Górnicki „Dworzanin polski” - opracowanie utworu

W 1566 r. wydany został „Dworzanin polski” Łukasza Górnickiego, dzieło, które na trwałe zapewniło mu miejsce w grupie najważniejszych twórców polskiego renesansu. Dzieło było po części tłumaczeniem, po części parafrazą traktatu włoskiego pisarza i dyplomaty, Baltazara Castiglione. Twórca ów przedstawił w swoim utworze cechy doskonałego dworzanina. Uczynione zostało to w sposób bardzo ciekawy i pomysłowy, mianowicie – obraz tej postaci wyłania się z rozmów, jakie toczą między sobą panowie, damy, artyści, książęta, słowem – bywalcy centrum życia kulturalnego, jakim był w tamtym dwór.

Łukasz Górnicki przeniósł akcję dzieła z włoskiego miasteczka Urbino do podkrakowskich Prądników, gdzie mieściła się willa Samuela Maciejowskiego (kanclerza koronnego i biskupa krakowskiego). Bohaterami uczynieni zostali polscy dworzanie, z których wszyscy byli autentycznymi postaciami historycznymi. Spośród nich można wymienić, m.in.: Stanisława Lupę Podlodowskiego (teść Jana Kochanowskiego), Stanisława Maciejowskiego (kasztelan lubelski), Stanisława Bojanowskiego (sekretarz króla Zygmunta II Augusta). Jak więc widzimy, pojawiają się tu postaci występujące głównie...

Podobne wypracowania