Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czy „Noce i dnie” to epopeja?

Epopeja jest utworem o dużych rozmiarach, ukazującym losy wybranych bohaterów na tle wydarzeń przełomowych dla jakiegoś narodu czy społeczeństwa. Narrator w epopei jest wszechwiedzący, wszechobecny i obiektywny. W eposie dominują opowiadania i liczne realistyczne opisy. Ważna jest fabuła, organizująca świat przedstawiony.

„Noce i dnie” Marii Dąbrowskiej odpowiadają wymogom epopei. Są czterotomowym dziełem; tom pierwszy „Bogumił i Barbara” i tom drugi „Wieczne zmartwienie” są jednoczęściowe, natomiast tom trzeci „Miłość” i tom czwarty „Wiatr w oczy” są dwuczęściowe. Czas akcji obejmuje około trzydziestu lat, ale fabuła jest znacznie dłuższa. Pierwszy tom to lata 80. XIX wieku, Bogumił Niechcic ma tu trzydzieści pięć lat, zaś podczas wspominanego w książce powstania styczniowego miał piętnaście. Czwarty tom kończy wybuch pierwszej wojny światowej, to jest rok 1918.

Wspomnienia Bogumiła układają się w historię ludzi biorących udział w powstaniu styczniowym – powstańców po śmierci grzebanych w zbiorowych mogiłach, ludzi zsyłanych na Syberię, skazanych na ciągłą tułaczkę. Represje spadły też na ziemiańską szlachtę, której konfiskowano majątki. To te wydarzenia ukształtowały ówczesną...

Podobne wypracowania