Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Świat Zofii” Josteina Gaardera a podstawowe wyznaczniki stylu naukowego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Świat Zofii” Gaardera łączy przyjemne z pożytecznym. Śledząc pasjonującą fabułę, czytelnik zagłębia się także w świat filozofii, poznając sylwetki najwybitniejszych myślicieli, ich poglądy i spostrzeżenia. Jak takie zestawienie ma się do stylu naukowego, konsekwentnie wiązanego z pozycjami przekazującymi wiedzę.

Może na początek warto zastanowić się, czym tak właściwie charakteryzuje się styl naukowy? Jego cel to przekazywanie wiedzy, jak nie trudno się więc domyśleć jest pełen określonych terminów związanych z daną dziedziną (często abstrakcyjnych), skomplikowanych zdań (by precyzyjniej wyrażać tok myślenia), cytatów oraz nawiązań do innych tekstów naukowych, a także pozbawiony metaforyki i innych figur retorycznych, nacechowania emocjonalnego. Te zasady należą do najważniejszych wytycznych stylu naukowego, będącego charakterystycznym dla wielu publikacji o zadaniach edukacyjnych.

Sięgając po „Świat Zofii” czytelnik prędko nabiera świadomości, że nie jest to pozycja skierowana do określonego kręgu odbiorców. To książka zaadresowana do każdego, kto tylko zapragnie ją przeczytać. Połączenie intrygującej fabuły z naprawdę wartościową wiedzą, czyni ją jeszcze bardziej atrakcyjną. Dlatego nie można mówić tutaj...

Podobne wypracowania