Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Okupacja Austrii (od 1945)

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Na mocy ustaleń londyńskich z dnia 4 lipca 1945 roku austriackie poczynania ustawodawcze miała kontrolować Rada Sojusznicza. Wiązało się to z podziałem państwa, podobnie jak Niemiec, na cztery strefy okupacyjne: Górna Austria (część), Salzburg oraz Salzkammergut miały się znaleźć w strefie amerykańskiej. Karyntię, wschodni Tyrol i Styrię otrzymała Wielka Brytania. Nad północnym Tyrolem oraz Vorarlbergiem kontrolę miała sprawować Francja. Radziecka strefa objęła natomiast: Burgenland, Dolną Austrię, oraz część Górnej Austrii.

Już wcześniej na czele państwa Związek Radziecki postawił Karla Rennera. Sugerowało to, że Stalin także w Austrii chce przejąć kontrolę. Renner okazał się jednak całkiem samodzielnym politykiem i pierwszym jego posunięciem taktycznym było zwrócenie się do mocarstw zachodnich. Widział, że Austrii grozi rozpad, zatem za najważniejszy cel obrał przeprowadzenie wolnych wyborów. Odbyły się one 25 listopada 1945 oku i były klęska dla komunistów, którzy uzyskali zaledwie 5 % mandatów. Prezydenturę powierzono Karlowi Rennerowi. Stanął on przed największym problemem czasów okupacji - Związkiem Radzieckim.

W swojej strefie Rosjanie dokonywali egzekucji niemieckich majątków. Było to...

Podobne wypracowania