Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Szczodry (Bolesław Śmiały) - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bolesław Śmiały, uważany przez historyków za jednego z najwybitniejszych władców z dynastii Piastów, urodził się około 1040 roku. Jego ojcem był Kazimierz Odnowiciel, matką –  ruska księżniczka Maria Dobroniega. Miał dwóch braci – Władysława Hermana i Mieszka. Imię otrzymał po swym świetnym przodku, Bolesławie Chrobrym. Niewiele wiadomo o jego życiu prywatnym. Opierając się na kronikach Długosza, historycy podejrzewają, że był żonaty z ruską księżniczka Wiaczesławą. W potocznym języku władcę określa się przydomkiem „Śmiały”, lecz w historycznych  i naukowych źródłach funkcjonuje przydomek „Szczodry”, wzięty z relacji Gala Anonima.

Po śmierci ojca w 1958 roku Bolesław zostaje księciem Polski. Prawdopodobnie nie otrzymał całego państwa, a Mazowsze zostało oddane Władysławowi Hermanowi. Podczas swych rządów Bolesław Szczodry skupiał się przede wszystkim na ograniczeniu ekspansjonistycznych dążeń niemieckich oraz wzmocnieniu pozycji państwa polskiego w Europie. Prowadził w tym celu aktywną polityką zagraniczną. Wspierał obsadzenie tronu Rusi i Węgier przyjaznymi Polsce władcami. Skutkiem tych działań była wyprawa zbrojna władcy na Węgry, aby pomóc w objęciu władzy sojusznikowi –...

Podobne wypracowania