Życie dworskie na Wawelu
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Dwór królewski był najważniejszym ośrodkiem politycznym w czasach monarchii w Polsce. W otoczeniu króla znajdowały się osoby bezpośrednio odpowiedzialne za działanie całego aparatu państwowego.
Począwszy od wieku XIV Wawel urządzany był na wzór dworów europejskich. Podstawowe urzędy dworskie powstały już za czasów Piastów. Były to stanowiska: łowczych, stolników, cześników i podczaszych, skarbników, pisarzy, kanclerzy, komorników, podkomorzych i wojskich. W czasach późniejszych rachunki leżały w gestii wielkorządcy, podrządcy i podskarbiego. Osoby te zajmowały się skarbem królewskim - m. in. kwestiami takimi jak dzienne wydatki na żywienie w czasie podróży.
Bardzo ważną rolę pełnił również mistrz dworu, a później marszałkowie i wicemarszałkowie. Dworzanie pełnili różnorodne funkcje. Jedną z najistotniejszych było roznoszenie do okolicznych władców wieści o planowanych wyprawach. Za posiłki na dworze odpowiadał doświadczony kuchmistrz (bardzo często przyrządzano… kisiel).
Na zamku krakowskim znajdowały się oddzielne pokoje dla króla i królowej. Oprócz „obsługi dworu” apartamenty zajmowane był również przez dworzan, z którymi poszczególni władcy przeprowadzali się do Krakowa (Jagiełło, jako że lubił życie myśliwego, sprowadził m. in. Litwinów, Smoleńszczan, Kijowian i innych Rusinów). Ponadto na Wawel bardzo często zaglądali możni goście, których trzeba było witać z pełnymi honorami.
W czasach Zygmunta I Wawel jeszcze bardziej zyskał na prestiżu, król bowiem dbał bardzo o to, aby jego pałace podziwiane były również przez cudzoziemców. Zmodernizowana została zarówno architektura, jak i karta dań. Ostatni z dynastii Jagiellonów starał się dwór i swe otocznie względnie polonizować. Królowie elekcyjni natomiast odsunęli Polaków od swojej siedziby, otaczając się cudzoziemcami.
Podobne wypracowania do Życie dworskie na Wawelu
- Czyngis-chan - biografia, życiorys
- Kosowo - konflikty w XX wieku
- Tempariusze - opis stroju Templariuszy
- Rewolucja lipcowa we Francji - przyczyny, przebieg, skutki
- Jan Henryk Dąbrowski - biografia, życiorys
- Adolf Hitler - życiorys, biografia
- Stalinizm w Polsce i jego przejawy - stalinizacja życia, kultury, państwa
- Stosunki polsko-litewskie w XIV-XVI w. - stosunki polsko-krzyżackie - stosunki litewsko-krzyżackie
- Polska w latach 1983-1989 - sytuacja ogólna. Opracowanie
- Sejm walny - organizacja
- Wielkie odkrycia geograficzne - wyprawy morskie Hiszpanów i Portugalczyków XV/XVI w. Przyczyny, cele, przebieg, skutki
- Edward Grieg - biografia, życiorys
- Alcide de Gasperi - biografia, działalność
- Ruś Kijowska - Rozbicie dzielnicowe Rusi po śmierci Jarosława Mądrego
- Styl romański - rzeźba i malarstwo romańskie
- Bolesław Szczodry (Bolesław Śmiały) - biografia, życiorys
- Jan Matejko - biografia, życiorys
- Ubiory starożytnej Grecji
- Wojna polsko-bolszewicka (1919-1920) - przyczyny, przebieg, skutki
- Galileusz - biografia, życiorys