Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stalinizm w Polsce i jego przejawy - stalinizacja życia, kultury, państwa

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Komuniści, którzy sięgnęli po władze w Polsce po II wojnie światowej, byli świadomi, że ich pozycja musi być utwierdzana wszelkimi możliwymi sposobami. Kluczową kwestią stało się więc przeprowadzenie na ogólnonarodową skalę indoktrynacji w duchu stalinowskim. Najlepszą sferą do wprowadzania nowych wzorców była oświata i nauka.

Jako że idea budowy socjalizmu w Polsce miała przebiegać według schematu zaczerpniętego z ZSRR, komunistyczne władze podjęły działalność polityczno-wychowawczą mającą na celu przybliżyć fundamentalne aspekty nowej doktryny. Plan ten nie mógłby się jednak udać bez zaangażowania intelektualnych elit. Twórcy, ludzie nauki i pracownicy oświaty zostali więc zmuszeni do propagowania wizji społeczeństwa komunistycznego.

Przede wszystkim skupiono się na modyfikacji historii najnowszej narodu, poddając krytyce tradycyjne wartości. Na rynku masowo pojawiać się zaczęły prace historyków radzieckich, a także tamtejszych literatów. Wiele podręczników obowiązujących w polskich szkołach było wiernymi tłumaczeniami podręczników rosyjskich. Strategia ta miała na celu, zgodne z linią partii, ukształtowanie osobowości młodych Polaków. Uczono więc, że polskie klasy posiadające działały przeciwko...

Podobne wypracowania