Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Krystian Zimerman - biografia, życiorys

Krystian Zimerman, jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich pianistów klasycznych, przyszedł na świat w Zabrzu w 1956 roku. Wykształcenie muzyczne zdobywał w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia w Katowicach w zakresie gry na fortepianie. Jego opiekunem muzycznym był Andrzej Jasiński.

Przełomową datą w życiu Zimermana był rok 1875, w którym wygrał Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina i otworzył sobie drogę do sławy. Artysta wykonuje przede wszystkim dzieła romantyczne, choć nie stroni również od muzyki współczesnej. Był pierwszym wykonawcą Koncertu Fortepianowego autorstwa Witolda Lutosławskiego. Na uwagę zasługują przede wszystkim jego wykonania koncertów fortepianowych Ludwika van Beethovena, Maurycego Ravela, Jana Brahmsa, Franciszka Liszta. Muzyk zasłynął również z wykonań I i II koncertu fortepianowego Sergiusza Rachmaninowa oraz „Koncertów e-moll i f-moll” Fryderyka Chopina. Jego płyta z koncertami Chopina („Chopin: Piano Concertos”), wydana w 1999 roku, osiągnęła status płyty diamentowej. W 2005 roku Zimerman otrzymał prestiżowy tytuł doktora honoris causa uczelni w Katowicach.

Muzyk mieszka obecnie w Bazylei, wykłada tam na akademii muzycznej grę na fortepianie. W 2009 roku wokół muzyka zrobiło się głośno za sprawą jego koncertu w Los Angeles. Zimerman ogłosił wówczas, że to jego ostatni koncert w Stanach Zjednoczonych z powodu amerykańskiej polityki zagranicznej.

Podobne wypracowania do Krystian Zimerman - biografia, życiorys