Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Teatr polski po wojnie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W 1945 roku powoli odradzało się życie teatralne w Polsce powojennej. Głównym ośrodkiem życia teatralnego stała się Łódź, do której ewakuowano większość zespołu teatralnego z Wilna. Pozostała część tej grupy znalazła się w Toruniu i w Katowicach. W tym czasie obok prapremier nowych polskich sztuk, wystawiane były dramaty światowe m. in. sztuki T. Williamsa, J.P. Sartre`a.

W 1949 roku krajowa narada dramatopisarzy, artystów oraz krytyków wprowadziła do teatru realizm socjalistyczny. Socrealizm miał ukazywać rzeczywistość z punktu widzenia prostego ludu. Miał mieć realistyczną formę i socjalistyczny przekaz. Teatr miał wychwalać ustrój oraz władzę. Zakazano wystawiania dramatów naczelnych polskich romantyków - Mickiewicza i Słowackiego oraz większość sztuk Wyspiańskiego i Fredry. Od 1954 roku nastąpiło pewne rozluźnienie w życiu kulturalnym. Na scenę powróciły „Dziady” Mickiewicza, „Kordian” Słowackiego czy „Wesele” Wyspiańskiego. W wyniku „odwilży politycznej” na scenie zaczęły ponownie pojawiać się dzieła zachodnie oraz eksperymentalne sztuki polskiej awangardy m. in. Gombrowicza czy Witkacego. W tym roku powstały również dwa teatry studenckie: Studencki...

Podobne wypracowania