Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ład międzynarodowy - definicja, opis

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ład międzynarodowy - układ sił politycznych i gospodarczych w skali świata, wyznaczany przez stan stosunków między państwami, zwłaszcza między mocarstwami. Termin jest umowny, opiera się przede wszystkim na stanie równowagi sił, przede wszystkim jądrowych. 

Układ sił politycznych w skali globu przekłada się na system bezpieczeństwa międzynarodowego. 

Po I wojnie światowej istnienie ładu międzynarodowego kojarzono ze zgodą państw na zawarte porozumienia i z przestrzeganiem prawa międzynarodowego. Ustanowiony wówczas tzw. ład wersalski, miał zapewnić wszystkim narodom prawo do pokoju. Wybuch II wojny światowej wykazał niemoc przedsięwziętych środków. Zaczęto powoływać się na Kartę Narodów Zjednoczonych, rezolucje i traktaty. Lecz wprowadzony wówczas tzw. ład jałtański (czy też jałtańsko-poczdamski) wcale nie zapewnił ogólnoświatowego pokoju; rezultatem powojennych układów stał się bowiem ład dwubiegunowy, trwający do zakończenia „zimnej wojny”. 

Pojęcie ładu międzynarodowego poszerzyło się jednak, zaczęto mówić o ładzie prawnym, gospodarczym, kulturalnym czy ekologicznym. Odtąd, rozumiano go jako system stosunków międzynarodowych lub pewnych relacji między uczestnikami...

Podobne wypracowania