Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mur berliński - upadek muru berlińskiego. Przebieg, opis

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mur berliński - mur wybudowany w Berlinie, istniejący w latach 1961-1989. Stanowił system umocnień, który oddzielał Berlin Zachodni od Wschodniego, który był stolicą Niemieckiej Republiki Demokratycznej (NRD). Miał długość 155 km (betonowy mur, okopy, zapory drutowe i miny). Był jednym z symboli zimnej wojny i tzw. żelaznej kurtyny.

Tak radykalne odgrodzenie mieszkańców jednego miasta było efektem rozmów jakie władze NDR prowadziły z Moskwą. Chodziło bowiem, o uniemożliwienie ucieczki na Zachód coraz większej liczbie uchodzących z NRD Niemców (po wojnie uciekło ich prawie 2 200 tys.). Rozkaz o odcięciu „wygodnej drogi ucieczki” wydał Nikita Chruszczow, ówczesny I sekretarz KPZR. Kiedy wiadomość o planowanym zamknięciu przejścia przeciekła do mieszkańców NRD, w ciągu kilku dni uciekło kilka tysięcy osób. W nocy z 12 na 13 sierpnia 1961 r.25 tys. uzbrojonych policjantów i żołnierzy otoczyło zachodnie sektory Berlina. W ciągu dnia, zamknięta została większość punktów przekraczania granicy, a władze podały wiadomość, że dzieje się tak na prośbę zaniepokojonych sytuacją państw Układu Warszawskiego. Początkowo, na granicy wzniesiono niewielki mur i postawiono zapory drutowe. Niedługo...

Podobne wypracowania