Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ład wersalski - definicja, opis

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ład wersalski - ład międzynarodowy, układ sił w Europie, powstały po zakończeniu I wojny światowej, w wyniku podpisania traktatów pokojowych w Wersalu. Jego celem było stworzenie takiego ładu, który usankcjonuje nowy porządek międzynarodowy, międzypaństwowy. 

Główny traktat pokojowy przywódcy 27 państw podpisali w podparyskim Wersalu 28 czerwca 1919 r. Celem zwycięskich państw było zagwarantowanie trwałego pokoju i zdecydowanie o losie przegranych. Pierwszoplanowymi graczami były Francja, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone i to one miały najwięcej do powiedzenia. Państwa pokonane, czyli Niemcy, Austro-Węgry, Turcja i Bułgaria, nie zostały dopuszczone do obrad. Udziału nie brała też ogarnięta bolszewizmem Rosja. 

Ustalony wówczas ład od początku zdawał się być oparty na chwiejnym porozumieniu. Odmienne dążenia poszczególnych krajów nie rokowały trwałości uzgodnionych postanowień. Własne interesy polityczne miały jak zwykle Francja i Wielka Brytania, Sąsiadująca z Niemcami Francja, była rzeczniczką jak największego ich osłabienia. Równocześnie, przeczuwając zagrożenie ze strony potężnej Rosji, szukała sojuszników na Wschodzie, w Polsce i Czechosłowacji. Tymczasem Anglicy, w których...

Podobne wypracowania