Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Autonomia Palestyńska - powstanie, opis

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Autonomią Palestyńska nazywa się tymczasową strukturę administracyjna odpowiedzialną za zarządzanie obszarem nazywanym Palestyną, na którą składa się teren znany jako Strefa Gazy oraz Zachodni Brzeg Jordanu. Przyjęta powszechnie nazwa nie odpowiada tej właściwej, która brzmi „Palestyńskie Władze Narodowe” (z angielskiego Palestinian National Authority). Terytorium Autonomii Palestyńskiej zamieszkuje ponad 4 miliony osób. 

Autonomię Palestyńską utworzono na mocy porozumień w Oslo w 1994 roku.  Początkowo miała funkcjonować przez okres 5 lat - do czasu zawarcia ostatecznego pokoju. Porozumienie to jednak nie zostało sformułowane i Autonomia Palestyńska funkcjonuje po dziś dzień. 

Terytorium Autonomii Palestyńskiej podzielone jest na 3 części o odmiennym statusie. Tereny będące pod kontrolą palestyńską mają status A. Zalicza się do nich Strefę Gazy oraz niektóre większe miasta Zachodniego Brzegu. Status C nadany został terenom będącym pod kontrolą Izraela. Wśród nich są kolonie żydowskie, punkty strategiczne takie jak na przykład źródła wód, oraz drogi dojazdowe. Pozostałe tereny zarządzane są wspólnie: władza należy do Palestyńczyków, natomiast kontrola wojskowa skupiona...

Podobne wypracowania