Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ład jałtański - charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ład jałtański (zwany też czasem ładem jałtańsko-poczdamskim) - ład międzynarodowy, układ sił i podział administracyjny w Europie i na świecie, powstały po zakończeniu II wojny światowej, będący wynikiem ustaleń konferencji w Jałcie, która odbyła się w dniach od 4 do 11 lutego 1945 r. Uczestniczyli w niej politycy stojący na czele koalicji: Winston Churchill - premier Wielkiej Brytanii, Józef Stalin - przywódca ZSRR oraz Franklin Delano Roosevelt - prezydent Stanów Zjednoczonych. Celem konferencji, miało być stworzenie ładu powojennego, zwłaszcza w Europie. 

Podczas konferencji ustalono, że po bezwarunkowej kapitulacji, Niemcy podzielone będą na cztery strefy okupacyjne i kontrolowane przez 4 zwycięskie państwa - Wielką Brytanię, Francję, Stany Zjednoczone i ZSRR. Zapowiedziano też likwidację niemieckiego militaryzmu i zwalczenie narodowego socjalizmu. Nakazano im rozbrojenie i zdelegalizowanie niemieckich sil zbrojnych, wraz ze sztabem generalnym. Kontroli poddano przemysł zbrojeniowy i ukarano zbrodniarzy wojennych. Nałożono też na Niemcy ogromne odszkodowania, reparacje wojenne. 

Na mocy podjętych postanowień, ZSRR zgodził się przyłączyć do wojny z Japonią i zyskał tzw. zwierzchnictwo nad Polską, co oznaczało de facto...

Podobne wypracowania