Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Neokolonializm - definicja, opis. Przyczyny i skutki neokolonializmu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Neokolonializm - termin określający pewną zależność dawnych kolonii, trwający już po uzyskaniu przez nie formalnej niepodległości; współczesna forma kolonializmu. 

Kolonializm polegał nie tylko na panowaniu politycznym metropolii i na podległości danego państwa. Przejawiał się natomiast w opanowaniu wszystkich dziedzin życia kolonii, zarówno politycznej, jak i społecznej, kulturalnej, ekonomicznej, gospodarczej i wojskowej. Kiedy w XX w. koloniom przyznawano wolność, państwa, które dotąd sprawowały w nich kontrolę, stosowały zasadę: „wyjść, aby pozostać”. Polegało to na tym, że byłe metropolie, pod pozorem oddania atrybutów niepodległości, różnymi sposobami starały się utrzymać związki i zależności gospodarcze i polityczne, a przez to, zachować decydującą pozycję w dawnych koloniach. Pozostawiały w nich zatem część swojej kadry urzędniczej czy wojskowej, umyślnie popierały uległych polityków. Przede wszystkim jednak, podporządkowywały własnym interesom miejscowy rozwój gospodarczy (zwłaszcza surowcowo-rolniczy) i stosunki handlowe, zachowując często wspólną walutę i system bankowy.

Tzw. polityka neokolonialna, posługująca się nowymi środkami, dotyczy również krajów słabo...

Podobne wypracowania