Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Azyl polityczny - definicja, opracowanie pojęcia. Azyl polityczny w Polsce

Azyl polityczny jest specjalną instytucją, na podstawie której państwo na mocy oświadczenia woli obcokrajowca (przebywającego na terenie państwa) udziela mu schronienia oraz odpowiedniej opieki prawnej. 

Termin nazywa pochodzi z języka łacińskiego, w którym oznacza schronienie. Osoba, której udzielany jest azyl, nosi miano azylanta.  

Azyl polityczny łączy się z azylem terytorialnym, na podstawie którego państwo udziela cudzoziemcowi schronienia na swoim terytorium. 

Instytucja azylu politycznego jest powszechnie akceptowana na arenie międzynarodowej. Powodów jego udzielania może być wiele, jednak najważniejsze jest udzielenie pomocy osobie prześladowanej ze względów politycznych. 

Według ostatnich danych Polska jest krajem, który najchętniej udziela schronienia uchodźcom wśród krajów Unii Europejskiej. Statystyki wskazują, iż spośród wszystkich zgłoszonych wniosków o udzielenie azylu politycznego aż 65 procent rozpatrzonych zostało pozytywnie. Najczęściej schronienia na terenie naszego kraju szukają Czeczeńcy (w 2008 roku było to aż 91 procent wszystkich proszących o azyl). Znaczną grupę stanowili także Białorusini, Ormianie, Wietnamczycy oraz Irakijczycy (tych ostatnich w 2008 roku było ok. 30). 

Sytuacja ta może wynikać z faktu, iż na mocy obowiązującej konwencji uchodźcy muszą prosić o udzielenie azylu politycznego w kraju, do którego wkraczają jako pierwszego po przekroczeniu granicy Unii Europejskiej. Polska jak wiadomo posiada wschodnią granicę Unii Europejskiej, dlatego przyjmuje na swoim terytorium wielu obywateli ze Wschodu. 

Podobne wypracowania do Azyl polityczny - definicja, opracowanie pojęcia. Azyl polityczny w Polsce