Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ojcowie Europy - definicja, opis

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ojcowie Europy (zwani także Ojcami założycielami Europy lub Ojcami współczesnej Europy) - ojcowie integracji europejskiej. Byli to ludzie, którzy odegrali największą rolę w powstaniu Wspólnot Europejskich, a więc i w dalszej perspektywie - Unii Europejskiej. 

W historii integracji europejskiej wybitną rolę odegrali konkretni ludzie, jednostki. Byli to politycy państw powojennej Europy, wywodzący się głownie nurtu nowoczesnej, europejskiej chrześcijańskiej demokracji. Pochodzili z różnych krajów i mieli odmienne podejście do wielu kwestii, ale mieli też coś wspólnego - wizję zjednoczonej Europy. 

Choć podobne myśli pojawiały się już w wieku XVII w. Jednak dopiero doświadczenie dwóch strasznych wojen światowych, których działania toczyły się przede wszystkim właśnie na frontach europejskich, spowodowało powrót do kwestii zjednoczenia. Do urzeczywistnienia marzeń o integracji przyczyniło się w tamtym czasie kilku polityków i działaczy: 

Konrad Adenauer (1876-1967) - prawnik, pierwszy kanclerz Niemiec po II wojnie światowej I minister spraw zagranicznych; działacz chrześcijańsko-demokratyczny; współautor pojednania francusko-niemieckiego i gorący zwolennik zjednoczenia...

Podobne wypracowania