Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ludobójstwo - definicja, opis, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ludobójstwo – termin międzynarodowy, którego pomysłodawcą był w 1944 r. polski prawnik R. Lemkin. Oznacza celowe, masowe zabijanie lub eksterminację ludzi za pomocą różnych metod, powodowane przynależnością tych osób do narodu, grupy etnicznej, religii czy rasy. Jest zbrodnią przeciwko ludzkości. 

Po raz pierwszy terminu ludobójstwo użyto w prawie w związku z zakończeniem II wojny światowej, w roku 1945, w akcie oskarżenia podczas sądzenia zbrodniarzy Wojennych III Rzeszy przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze. W tym wypadku sformułowano je jako „eksterminację rasowych i narodowych grup ludności cywilnej pewnych okupowanych terenów w celu zniszczenia określonych ras oraz warstw, narodów i ludów, grup rasowych i religijnych, a w szczególności Żydów, Polaków, Cyganów i innych”.

Wkrótce, 11 grudnia 1946 r. Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych uznało ludobójstwo za przestępstwo międzynarodowe, potępiane przez cały cywilizowany świat. Po kilku latach jednomyślnie uchwalono konwencję „W sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa” (1951 r.), którą podpisało do dzisiaj...

Podobne wypracowania