Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Paul Henri Spaak - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Paul-Henri Spaak (ur. 25 stycznia w 1899 r. w Schaarbeek, zm. 31 lipca 1972 r. w Braine-l’Alleud) - belgijski działacz polityczny, jeden z Ojców zjednoczonej Europy.

Po I wojnie światowej studiował prawo na Uniwersytecie w Brukseli i w 1921 r. ukończył je z tytułem doktora, po czym rozpoczął praktykę adwokacką. W wieku 21 lat wstąpił do Belgijskiej Partii Pracy i, jako rewolucjonista, głosił potrzebę rozprawienia się z burżuazją, bronił pacyfistów i anarchistów, i pisał do socjalistycznych pism. Karierę polityczną rozpoczął od zdobycia mandatu do belgijskiego parlamentu w 1932 r. Trzy lata później został ministrem transportu, następnie, w latach 1936-1938 pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych w gabinecie premiera Paula Van Zeelanda. 15 maja 1938 r., Spaak został pierwszy socjalistycznym premierem Belgii. Jego poglądy uległy znacznej zmianie. Teraz, był gorącym zwolennikiem integracji, zwłaszcza między Belgią, Holandią i Luksemburgiem. Starał się o prowadzenie niezależnej polityki zagranicznej i wzmocnienie obronności kraju. Gdy wybuchła II wojna światowa, był ministrem spraw zagranicznych i wraz z całym gabinetem Huberta Pierlato - przeniósł się do Londynu. Pełnił wówczas funkcje ministra pracy, handlu, spraw socjalnych...

Podobne wypracowania