Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ludobójstwo w Srebrenicy - przebieg, przyczyny, skutki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Srebrenica – niewielkie miasto we wschodniej Bośni, należące do autonomicznej bośniackiej Republiki Serbskiej. Niegdyś, było muzułmańską enklawą, podczas wojny domowej w Bośni i Hercegowinie w latach 1992–1995, na mocy Rezolucji Rady Bezpieczeństwa, stało się „strefą bezpieczeństwa” nadzorowaną przez ONZ. W lipcu 1995 r. miała tam miejsce masakra ludności cywilnej, będąca jednym z największych ludobójstw od czasu zakończenia II wojny światowej. 

Od początku 1995 r. w pobliżu Srebrenicy stacjonował holenderski batalion ONZ, mający ochraniać „strefę bezpieczeństwa”, którą oddziały armii Bośni i Hercegowiny traktowały jako bazę ataków na serbską ludność. Wkrótce, Serbowie odcięli teren wokół Srebrenicy od dostaw zaopatrzeniowych i pomocy humanitarnej, a początkiem lipca – rozpoczęli ostrzał. W potrzasku znalazło się ok. 20 tys. cywili i jedynie 5–6 tys. udało się zbiec do pobliskiego Potocari, gdzie stacjonowali holenderscy żołnierze. Ci jednak nie podjęli żadnych działań, by powstrzymać ataki. 9 lipca 1995 r. miasto poddało się. Serbowie pojmali muzułmańskich obrońców oraz 30 żołnierzy ONZ. Dopiero 11 lipca ONZ zainterweniowało: serbskie pozycje zostały zbombardowane przez...

Podobne wypracowania