Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ład międzynarodowy i jego zagrożenia. Rozwiń temat

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ład międzynarodowy - jest układem sił politycznych i gospodarczych w skali świata, wyznaczanym przez stan stosunków między państwami, zwłaszcza między mocarstwami. Termin ten, jest umowny, a opiera się przede wszystkim na stanie równowagi sił, przede wszystkim jądrowych. Układ sił politycznych w skali globu przekłada się na system bezpieczeństwa międzynarodowego i zależy od gotowości podmiotów do uznawania wspólnych wartości i współdziałania. Aby go zinstytucjonalizować, konieczne jest uzgodnienie interesów i dążeń. 

Ład międzynarodowy w każdym wypadku chroni określone status quo i działa na korzyść najpoważniejszych jego rzeczników. Rodzące się w ramach ładu międzynarodowego konflikty interesów, pozwalają na regulowanie wspólnych norm i osiąganie uzgodnionych celów, ale - mogą stanowić również zagrożenie dla jego istnienia.

Przykładami nietrwałości usankcjonowanego ładu międzynarodowego, mogą być XX-wieczne jego koncepcje. Wprowadzony po I wojnie światowej tzw. ład wersalski, mający zapewnić wszystkim narodom prawo do pokoju - runął po dwudziestu latach: jego chwiejność wykazał wybuch II wojny światowej. Potem, powstała ONZ i zaczęto powoływać się na Kartę Narodów Zjednoczonych,...

Podobne wypracowania