Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Międzynarodowy Czerwony Krzyż - geneza, historia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Międzynarodowy Czerwony Krzyż (MCK - ang. Intenational Red Cross, IRC)  to od 1988 r. Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Obejmuje on:

- Międzynarodowy Komitet czerwonego Krzyża, 

- Ligę Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża,

- Stowarzyszenia narodowe Czerwonego Krzyża.

Czerwony Krzyż powstał dzięki szwajcarskiemu filantropowi i finansiście, Henry’emu Dunantowi. 24 czerwca 1859 r., przejeżdżającw pobliżu włoskiego miasteczka Solferino, gdzie właśnie rozegrała się jedna z najkrwawszych bitew ówczesnej Europy, pomiędzy siłami francusko-włoskimi a armią austriacką. Widział setki zabitych i rannych żołnierzy, którym nieliczne, obecne na miejscu służby medyczne nie były w stanie pomóc. Dunant sam rzucił się do opatrywania rannych. Zorganizował niewielki szpital w pobliskim kościele i zachęcił do pomocy okoliczne kobiety. Kiedy wrócił do rodzinnej Genewy, napisał książkę „Wspomnienie Solferino”, w której opisał swoje wrażenia z pobytu na polu bitwy, cierpienia żołnierzy i zaapelował do społeczeństw o stworzenie organizacji, która niosłaby pomoc rannym w czasie konfliktów zbrojnych. Publikacja stała się bardzo szybko zyskała popularność i została...

Podobne wypracowania