Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Upadek muru berlińskiego - skutki, znaczenie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mur berliński - mur istniejący w latach 1961-1989. Stanowił system umocnień, który oddzielał Berlin Zachodni od Wschodniego, który był stolicą Niemieckiej Republiki Demokratycznej (NRD). Miał długość 155 km (betonowy mur, okopy, zapory drutowe i miny). Był jednym z symboli zimnej wojny i tzw. żelaznej kurtyny.

Oddzieleni murem obywatele NRD, przez wiele lat inwigilowani przez wszechobecną Stasi (policja polityczna), nie byli w stanie stworzyć trwałych struktur opozycyjnych. Wiele osób jedyny ratunek widziało w ucieczce poza granice. 

Pewna liberalizacja, nastąpiła dopiero w latach 80. Powoli kształtował się ruch pokojowy, pojawiły się niezależne pisma wychodzące poza cenzurą i rodziły się środowiska opozycyjne. W okresie tzw. Jesieni Narodów, kiedy w ZSRR polityką kierował Michaił Gorbaczow, a w wielu krajach Europy Środkowo-Wschodniej dokonywały się przemiany społeczno-polityczne, również w NRD wypadki potoczyły się bardzo szybko. 

Ludność masowo organizowała demonstracje, żądając wolności podróżowania. Równocześnie, wszelkimi możliwymi sposobami, przez Czechosłowację, Węgry czy Polskę - uciekały z NRD tysiące Niemców. 

9 listopada 1989 r. Biuro Polityczne Niemieckiej Socjalistycznej...

Podobne wypracowania