Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Akredytacja - akredytacja dyplomatyczna - definicja, charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W ogólnym znaczeniu akredytacja oznacza udzielenie pełnomocnictwa. Termin ten pochodzi z języka łacińskiego w którym „accrediter” oznacza dokładnie tyle co „uprawomocnić”.

Akredytacja dyplomatyczna polega na ustanowieniu kogoś oficjalnym przedstawicielem państwa w misji dyplomatycznej. Nie dotyczy to tylko szefa misji dyplomatycznej, ale też członków personelu dyplomatycznego zajmujących niższe stanowiska. 

Akredytacja dyplomatyczna szefa misji dyplomatycznej wiąże się z koniecznością podjęcia wielu czynności prawnych na podstawie których zgodnie z prawem międzynarodowym dana osoba uznawana jest za oficjalnego przedstawiciela państwa wysyłającego w kraju przyjmującym.Glowa państwa wysyłającego umieszcza swój podpis na specjalnym dokumencie nazywanym listem uwierzytelniającym który zostaje wręczony głowie państwa kraju przyjmującego. Jeśli dana osoba akredytowana jest na szefa misji dyplomatycznej w organizacji takiej jak organizacja Narodów Zjednoczonych czy Unia Europejska jego list akredytacyjny trafia do sekretariatu danej organizacji. 

Szefa misji dyplomatycznej akredytowany przy głowie państwa nosi miano ambasadora (bądź w przypadku Watykanu - nuncjusza). 

Akredytacją...

Podobne wypracowania