Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Misje pokojowe ONZ - ogólny opis

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Misje pokojowe Organizacji Narodów Zjednoczonych - zwane też operacjami pokojowymi; polegają na użyciu wielonarodowych sił wojskowych i cywilnych, które nadzoruje ONZ, dla rozwiązania trwających konfliktów wewnętrznych lub międzypaństwowych. 

ONZ stoi bowiem na straży postanowień dotyczących przerwania działań wojennych, rozdzielenia wojsk, całkowitego lub częściowego rozwiązania toczącego się konfliktu, a najczęściej - zapewnienia pomocy humanitarnej. Misje pokojowe, są podstawowym instrumentem ONZ, służącym do wygaszania walk. Ich charakter jest prewencyjny.

Pierwszą misją pokojową była operacja na Bliskim Wschodzie w 1948 r.

Decyzję o wysłaniu misji pokojowej podejmuje zawsze Rada Bezpieczeństwa ONZ, ale musi się na nią zgodzić rząd kraju, na którego terytorium ma się odbyć operacja, a także druga strona konfliktu. 

Korpus pokojowy składa się z personelu wojskowego i policyjnego oraz będącego dla nich wsparciem - kontyngentu cywilnego. Operacją kieruje obecny sekretarz generalny ONZlub wyznaczony przez niego przedstawiciel. Dowódca stojący na czele misji odpowiedzialny jest za stronę militarną. Członkowie misji, żołnierze sił pokojowych, od koloru nakrycia głowy, nazywani są często „niebieskimi...

Podobne wypracowania