Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Carl Orff - biografia, życiorys

Carl Orff to urodzony 10 lipca 1895 roku w Monachium dyrygent, kompozytor i pedagog muzyczny. Był przedstawicielem dwudziestowiecznego prymitywizmu w muzyce. Inspirowały go przede wszystkim brzmienia utworów pochodzących ze średniowiecza i renesansu.

Jego najważniejszymi kompozycjami, które warto wymienić, są: „Carmina Burana”, „Catulli Carmina” czy opery „Księżyc” lub „Mądra”.

Carl Orff przez lata wypracował sobie swoją własną metodę nauczania dzieci muzyki. Na początku nauczał śpiewu, później także gry na najprostszych instrumentach perkusyjnych – bębenkach, kołatkach, tamburynach, trójkątach, dzwonkach czy grzechotkach. Zbiór tych instrumentów nazywa się obecnie niekiedy „instrumentarium Orffa”. 

Jako pedagog kładł duży nacisk na indywidualizm jednostki. Starał nauczyć swoich podopiecznych sztuki improwizacji i przy tym umiejętności pokazania w muzyce własnych emocji, ekspresji. Dużą uwagę zwracał również na rytm.

Obecnie jego dokonania najbardziej znane są dzięki rozpowszechnieniu przez Instytut Orffa w Salzburgu, a także wykorzystywane są często w muzykoterapii dorosłych.

Orff zmarł 29 marca 1982 roku w Monachium.

Podobne wypracowania do Carl Orff - biografia, życiorys