Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Powstanie styczniowe - najważniejsze postacie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powstanie styczniowe, jak każde wielkie wydarzenie - czy to o charakterze militarnym, politycznym, czy społecznym - musi mieć swoje wielkie postaci, które owe wydarzenie kształtują, moderują. Postacie, które mają na nie znaczny wpływ, głosząc swoje poglądy, wykazując się umiejętnościami negocjacyjnymi, czy strategicznymi.

Pośród elit powstania styczniowego warto na wstępie wymienić postaci, które owym powstaniem kierowały. Czyli tzw. dyktatorów. Byli nimi kolejno: Ludwik Mierosławski, Marian Langiewicz oraz Romuald Traugutt. Ale może po kolei.

Pierwszym dyktatorem powstania styczniowego był niejaki Ludwik Mierosławski, pisarz i poeta, a zarazem generał i historyk wojskowości. Jego kariera wojskowa rozwijała się we Włoszech, gdzie m.in. w 1848 roku był szefem sztabu wojskowego rewolucyjnego rządu sycylijskiego, a w grudniu 1860 roku sam Giuseppe Garibaldi powołał go na dowódcę Legionu Międzynarodowego w Neapolu. W 1861 roku został on dyrektorem Polskiej Szkoły Wojskowej w Genui. Ostatecznie w lutym 1863 roku Mierosławski przybył na tereny Polski, by 17 lutego objąć stanowisko dyktatora powstania styczniowego. Jednakże po przegranych potyczkach pod Krzywosądzem (19 lutego 1863 roku) oraz pod Nową Wsią (21 lutego 1863 roku) oraz...

Podobne wypracowania