Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Praludzie - homo erectus

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pierwsi praludzie pojawili się około czterech milionów lat temu na terenach afrykańskich. Były to jeszcze osobniki bardzo różniące się od homo sapiens, ale posiadające już pewne cechy wspólne. Otóż austaralopitecy posiali strukturę kończyn, która stała się później charakterystyczna dla gatunku ludzkiego. Byli niskiego wzrostu i poruszali się na dwóch nogach w pozycji wyprostowanej. Jednocześnie forma czaszki i objętość mózgu wskazują, że osobniki te niewiele przewyższały poziomem małpy człekokształtne. Istnieją dowody na to, że gromady australopiteków sporadycznie posługiwały się już prymitywnymi narzędziami, które natychmiast po wykonaniu zadania były porzucane. Dieta owego gatunku była względnie zróżnicowana, gdyż składały się na nią owoce, bulwy, bezkręgowce i mięso zwierzęce.

Za sprawą przemian genetycznych, około 2 milionów lat temu, z grupy australopiteków wyodrębnił się pierwszy gatunek człowieka tzw. homo habilis (człowiek uzdolniony). Posiadał on lepiej ukształtowaną czaszkę o znacznie większej objętości mózgu. Jego sylwetka powodowała, że poruszanie się na dwóch nogach nie było uciążliwe, natomiast struktura rąk daje powody do przypuszczania, iż mógł...

Podobne wypracowania