Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Plutarch - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Plutarch był greckim pisarzem pochodzącym z Cheronei. Żył na przełomie I i II wieku n.e. Na wykształcenie Plutarcha składają się nie tylko studia na Akademii Platońskiej w Atenach oraz w Aleksandrii, ale także liczne podróże po ówczesnym świecie – przede wszystkim po Italii, Egipcie oraz po Azji Mniejszej.

Życie spędził głównie w rodzinnej Cheronei oraz w Atenach – w miastach tych pełnił urzędy. W starożytnych Atenach był archontem – jednym z dziesięciu najwyższych urzędników zarządzających polis (państwo-miasto). Ponadto pełnił funkcję kapłana w świątyni. W Cheronei założył szkołę, która wzorowała się na Akademii Platońskiej.

Plutarch był moralistą, który stworzył swój własny system filozoficzny. Wzorował się na platonizmie, neopitagoreizmie i stoicyzmie – w swoich pismach dowodził istnienia nadrzędnego i niezmiennego bóstwa, które porządkuje świat i wszechświat. Utożsamiał je z greckim słowem „Logos”. Plutarch ponadto utożsamiał swoje poglądy z przeświadczeniem o nieśmiertelności duszy i wartości cnoty.

Plutarch rozgłos i uznania w ówczesnym świecie zdobywa dzięki pisaniu żywotów sławnych osób. Powstaje kilkadziesiąt rozpraw dotyczących...

Podobne wypracowania