Gabriel Narutowicz - biografia, życiorys
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Gabriel Narutowicz, pierwszy prezydent II Rzeczypospolitej Polskiej, urodził się w Teleszach na Żmudzi w 1865 roku. Jego rodzina miała pochodzenie szlacheckie i głębokie patriotyczne tradycje. Jan Narutowicz za walkę w powstaniu styczniowym trafił na rok do więzienia. Zmarł niedługo po urodzeniu syna. Dzieciństwo młodego Gabriela ukształtowała więc jego matka, Wiktoria ze Szczepkowskich. Była kobietą wykształconą i wpoiła synowi zamiłowanie do filozofii oświecenia. Aby uniknąć postępującej na Żmudzi rusyfikacji, rodzina przeniosła się do łotewskiej Lipawy, w której Narutowicz ukończył gimnazjum. Studia wyższe rozpoczął w Petersburgu na Wydziale Matematyczno-Fizycznym, ale nie ukończył ich z powodu choroby. Od 1887 do 1891 roku kształcił się na Politechnice z Zurychu. W 1895 roku przyjął obywatelstwo szwajcarskie.
Nie mógł powrócić do Polski z powodu pomocy, której udzielał Polakom represjonowanym przez carat oraz działalności w partii Proletariat. W Szwajcarii rozwijał się zawodowo. Od 1895 roku pełnił funkcję dyrektora sekcji regulacji Renu. Na polu inżynierii osiągał ogromne sukcesy – jego prace zostały wyróżnione na Wystawie Międzynarodowej w Paryżu w 1896 roku. Jest również uważany za pioniera elektryfikacji Szwajcarii. Największym dziełem Narutowicza była elektrownia w Muhlebergu. Jako ekspert, w latach 1913-1919 pełnił funkcję dziekana na Politechnice w Zurychu. Podczas trwania I wojny światowej aktywnie angażował się w działalność Szwajcarskiego Komitetu Generalnego Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce. W tym czasie zaczął sympatyzować z koncepcjami politycznymi Józefa Piłsudskiego. W 1919 roku na jego zaproszenie przybył do kraju. W 1920 roku został mianowany ministrem robót publicznych, z racji swoich kwalifikacji pełnił tą funkcję w rządach, m.in. Władysława Grabskiego, Wincentego Witosa oraz Antoniego Ponikowskiego. W 1922 roku został ministrem spraw zagranicznych, do jego największych zasług podczas sprawowania tego urzędu zaliczyć trzeba reprezentowanie Polski na konferencji w Tallinie oraz wzmocnienie sojuszu z Rumunią.
W 1922 roku jego kandydaturę na urząd prezydenta wysunął PSL „Wyzwolenie”. Decyzja ta była dużym zaskoczeniem dla opinii publicznej. Piłsudski odradzał Narutowiczowi start w wyborach. Narutowicz jednak zdecydował się wziąć w nich udział. Kolejne tury nie przynosiły rozstrzygających wyników. W piątej turze pozostali Gabriel Narutowicz i Maurycy hrabia Zamoyski. Ostatecznie wybory wygrał Narutowicz, o jego zwycięstwie przesądziły głosy lewicy i mniejszości narodowych. Wyniki głosowania zbojkotowała prawica, która rozpoczęła przeciwko niemu nagonkę prasową. Narutowicz został oskarżony między innymi o ateizm, związki z Piłsudskim i masonerią. Na warszawskie ulice wyszły tłumy popierające bojkot prawicy. Pomimo protestów Gabriel Narutowicz został zaprzysiężony 11 grudnia 1922 roku.
Prezydenturę rozpoczął od spotkania z kardynałem Aleksandrem Kakowskim, które miało uspokoić nastroje społeczne i odebrać argumenty prawicy. Urząd prezydencki dane mu było sprawować jedynie przez pięć dni. 16 grudnia 1922 roku Gabriel Narutowicz zginął z rąk zamachowca, fanatycznego nacjonalisty Eligiusza Niewiadomskiego.
Podobne wypracowania do Gabriel Narutowicz - biografia, życiorys
- Bolesław Śmiały i biskup krakowski Stanisław - przyczyny, przebieg i skutki konfliktu
- Wyprawy Wikingów
- Upadek Księstwa Warszawskiego - przyczyny i skutki
- Królowa Margot - biografia, życiorys
- Pucz moskiewski (1991) - przyczyny, przebieg, skutki
- Koronacja Władysława Łokietka w 1320 roku - opracowanie
- Polityka zagraniczna Polski w latach 30-tych (1935 - 1939)
- Carl Orff - biografia, życiorys
- Reforma szkolnictwa - 13.10.1974 r.
- Wojna domowa w Chinach - 1946-1949
- Dogmat spichlerza – szlachecka ideologia gospodarcza
- Tajwan - historia do 1989 r. - Tajwan-Chiny. Konflikt
- Unia lubelska - przyczyny, skutki
- Powstanie styczniowe - najważniejsze postacie
- Igrzyska olimpijskie w Monachium 1972 - sukcesy Polski
- „Pustynny lis” - naloty lotnictwa amerykańsko-brytyjskiego na Irak (1998 r.)
- Erwin Rommel - Lis Pustyni - biografia, życiorys
- Plutarch - biografia, życiorys
- Kościół w PRL - wizyta abp A. Casaroliego w Polsce ('74) - ustalenia
- Konfederacja barska - przyczyny, przebieg, cele i ocena