Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Upadek Księstwa Warszawskiego - przyczyny i skutki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powstanie i istnienie Księstwa Warszawskiego było uzależnione od pozycji Napoleona na arenie europejskiej, który na czele wojsk francuskich próbował podporządkować sobie maksymalnie dużą część Starego Kontynentu. Nic więc dziwnego, że i kwestia upadku Księstwa Warszawskiego była uzależniona od działań i sukcesów wojsk walczących pod berłem Francji.

W tym czasie Napoleon zajęty był wojną w Hiszpanii. Pragnął odepchnąć od siebie konflikt z Rosją, proponując jej zresztą zacieśnienie sojuszu, a wreszcie prosząc o rękę siostry cara. W zamian za to, car zażądał od Napoleona publicznego ogłoszenia wyparcia się działania na rzecz sprawy polskiej. Ostatecznie skończyło się na tym, iż każda ze stron próbowała przeciągnąć na swoją stronę chętnych do walki Polaków. Aleksander I zaproponował ks. Józefowi by ten przeszedł wraz ze swoim wojskiem na stronę rosyjską, za co Polska miała otrzymać przedrozbiorowe granice. Poniatowski nie zgodził się jednak na te propozycje. W związku z tym, Aleksander I zwrócił się do magnatów litewskich takich jak Michał Ogiński, czy Ksawery Lubecki, proponując im odtworzenie Wielkiego Księstwa Litewskiego. Z drugiej zaś strony, w podobnej sprawie działali Francuzi, rozpuszczając plotki o tym m.in. iż...

Podobne wypracowania