Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Pustynny lis” - naloty lotnictwa amerykańsko-brytyjskiego na Irak (1998 r.)

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Odkąd władzę w Iraku przejął 1979 r. Saddam Hussein, stosunki na linii Bagdad-Waszyngton były dalekie od neutralnych. W latach 90. Stany Zjednoczone oraz ONZ prowadziły zakrojoną na szeroką skalę akcję mającą na celu kontrolowanie irackich arsenałów militarnych, ze szczególnym uwzględnieniem rozbrojenia głowic broni masowej zagłady, której obecność potwierdzały informacje wywiadu, a której istnieniu zaprzeczały władze Iraku. Mimo wcześniejszych zapewnień odnośnie dopuszczenia kontrolerów UNSCOM (Specjalnej Komisji Narodów Zjednoczonych ds. rozbrojenia Iraku z broni masowej zagłady) nawet do tzw. pałaców prezydenckich, iracki dyktator wciąż uniemożliwiał swobodę działania i odmawiał pełnej współpracy z kontrolerami ONZ.

W połowie grudnia 1998 r. szef UNSCOM, Richard Butler, napisał w swoim raporcie do Komisji Bezpieczeństwa ONZ, że postawa władz irackich jest nie do przyjęcia i zupełnie umożliwia sprawne działanie kontrolerów. Stało się to oficjalnym powodem interwencji zbrojnej połączonych sił amerykańsko-brytyjskich pod kryptonimem „Operacja Pustynny Lis” w dniach 16-19 grudnia 1998 r., której dowodził gen. Anthony Zinni.

O godzinie 22:00 czasu Greenwich (1:00 czasu lokalnego) 16....

Podobne wypracowania