Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Polityka zagraniczna Polski w latach 30-tych (1935 - 1939)

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Koncepcją Piłsudskiego na zapewnienie sobie względnego spokoju na początku lat 30-tych była tzw. polityka równowagi. Polacy zdawali sobie sprawę, że wobec braku zainteresowania ze strony Brytyjczyków, należy ustabilizować relacje z niezwykle groźnymi sąsiadami. W tym celu zawarto z ZSRR w roku 1932 pakt o nieagresji, a dwa lata później - z Niemcami - deklarację o niestosowaniu przemocy. Działania te na krótką metę okazały się skuteczne. Rzeczpospolita uniezależniła się od francuskiej pomocy i wydawało się, że zagrożenie zostało odsunięte przynajmniej na kilka lat.

Nadzieje te były jednak złudne. Po śmierci Piłsudskiego Polska znalazła się w bardzo trudnym położeniu. Szczególne obawy wywołało zawarcie paktu antykominternowskiego oraz fakt, że Zachód nie miał zamiaru odpowiadać na prowokacje ze strony Hitlera. Józef Beck, minister spraw zagranicznych RP, był rozczarowany zwłaszcza postawą Francuzów. Nie dość, że dążyli oni do zbliżenia ze Stalinem (na co namawiali również Polaków), ale również, rozbudowując linię Maginota, kładli nacisk na wariant defensywny. Oznaczało to odwrócenie się od kwestii wspomagania armii polskiej.

Pewnym sukcesem polskiej dyplomacji było pomyślnie zakończone...

Podobne wypracowania